Monday, 19 August 2013

Tutorial i CS akcja :)

Pomyślałam, że podzielę się z Wami akcją, może się przyda :).
Ale od początku - jak wrzucam zdjęcia na bloga/FB/gdziekolwiek, to zawsze je zmniejszam. Głównie dlatego, że jako kobieta IT rozumiem potrzebę oszczędzania miejsca na serwerach :)).
Można to zrobić na kilka sposobów i w wielu aplikacjach do edycji grafiki, ale ponieważ używam najczęściej Photoshopa, to napisałam taki mały tutorial i utworzyłam akcję właśnie do tego programu.
Żeby zmienić rozmiar zdjęcia trzeba wybrać  menu górnego Image a potem Image Size. Pojawi się okno dialogowe, gdzie można ustawić rozmiar (w pikselach, centymetrach itd.). Operacja prosta ale jak mamy takich zdjęć kilka/naście to jest trochę klikania :). Utworzyłam więc sobie akcję, która robi to za mnie. Zazwyczaj dłuższy bok zdjęć, które wrzucam ma 800 pikseli i tak też jest zrobiona akcja - zmienia rozmiar dłuższego boku do 800 pikseli, krótszy dopasowuje się sam zachowując proporcje.

Co to jest akcja? Akcję w Photoshopie porównałabym do filmu, który składa się z kadrów, które sładają się na całość od A do Z :). I tak też tworzy się akcję, zapisuje się kolejne kroki, które robimy chcąć uzyskać jakiś efekt a potem tylko za pomocą jednego (prawie) kliknięcia odtwarzamy je :). Akcje zapisywane są z rozszerzeniem .atn. Czasem można ściągnąć je spakowane do pliku .zip (lub innego) i przed użyciem trzeba rozpakować :D.

Otwieramy więc nasze zdjęcie (okno dialogowe można szybko wyświetlić klikając dwa razy myszką w obszar roboczy).

W zależności od tego jaką wersję Photoshopa mamy inaczej będzie wyglądał nasz obszar roboczy, ale niektóre elementy są wspólne. Przygotowałam tutorial dla CS5 w trybie essentials:


Gdzie domyślnie akcje wyświetlane są w panelu z warstwami i historią.


Jeśli się nie wyświetlają to klikamy w menu głównym na Window a później Actions (mniej więcej od tego miejsca wszystko jest tak samo w każdej wersji Photoshopa). 


Po kliknięciu w panel Actions zobaczymy wszystkie załadowane akcje. Jeśli ściągnęliśmy i zapisaliśmy jakieś akcje na dysku (jak na przykład ta, którą stworzyłam) możemy je załadować do panelu. Klikamy w ten obszar z małą strzałeczką po prawej stronie (zaznaczony kółkiem), rozwinie się menu, z którego  wybieramy Load Actions...


Pojawi się standardowe okno, w którym musimy wskazać naszą akcję (czyli nawigujemy do miejsca, gdzie ją zapisaliśmy). Ikona akcji wygląda tak: 


Po kliknięciu na ikonę klikamy Load. Akcja zostanie załadowana do panelu. Scrollem po prawej stronie możemy poruszać się po liście akcji.

Akcje zapisywane są do setu, czyli zbioru akcji. W takim secie/folderze może być ich więcej. Dopiero otwierając folder mamy dostęp do zapisanych w nim akcji. Klikamy więc na strzałkę po lewej stronie.
Pod setem zobaczymy wszystkie akcje. Żeby użyć danej akcji klikamy na nią (tutaj na przykład podświetlona akcja "Width") i klikamy na małą strzałkę, którą zaznaczyłam kółkiem.

Program wykona szereg kroków zapisanych w akcji i jak skończy zobaczymy efekt ;).

I teraz o samej akcji, którą zrobiłam - w secie są dwie akcje: Width i Height. Najprościej mówiąc: dla zdjęć w poziomie wybieram Width (bo chcę, żeby dłuższy, poziomy bok miał 800 pikseli), dla zdjęć w pionie wybieram Height.

Po użyciu akcji zdjęcie nie będzie wyświetlone na 100%,  nie pamiętam teraz w jakiej skali wyświetla je PS, zawsze można zrobić zoom klikając klawisz Ctrl i klawisz + lub - :).

A sam plik akcji dostępny jest tutaj:


Nie wiem czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o ilość ściągnięć, mam nadzieję, że będzie działał długo ;).

Akcję można otworzyć jeszcze prościej - klikając dwukrotnie w plik akcji, tak jak przy otwieraniu każdego innego pliku, system automatycznie włączy Photoshopa i akcja zostanie załadowana :).

Pracę można sobie jeszcze bardziej zautomatyzować (szczególnie przy naprawdę dużej ilości zdjęć do edycji) używając Automate -> Batch, i również utworzyć akcję, która za nas otworzy zdjęcia, zmniejszy i zapisze we wskazane miejsce. 

Nie wiem, może dla kogoś są to rzeczy oczywiste, ale może są i tacy, którym się taka akcja przyda :). Jeśli ktoś z Zaglądających chciałby akcję z innym rozmiarem zdjęcia, to piszcie śmiało - zrobię :).
2 comments:

 1. Ale Ty dobra dusza jesteś, że Ci się chciało tak ładnie wszysko opisać dla zagubionych w cyberprzestrzenii :D.
  Ja też zawsze zmniejszam. O!

  ReplyDelete
  Replies
  1. haha :) Monia :) przy Tobie ja to taka CSowa płotka (chociaż kilka lat temu dorabiałam na grafice i nawet jakiś mały katalog popełniłam), ale niedawno tłumaczyłam właśnie jakiejś zagubionej duszy, która miała problemy z rozdzielczością i rozmiarem i tak pomyślałam, że wrzucę akcję i mały tutek ;) :P.

   Delete